Co byste měli vědět

1. Kovový náramek špiní ruku, proč?
Tato situace nastává u zákazníků, kteří své hodinky nosí opravdu často. Nejde o alergickou či chemickou reakci. Usazování nečistot vzniká v důsledku prachu, který se drží ve štěrbinách mezičlánků a při styku potu a prachu vzniká černý otisk na Vaší ruce. Doporučujeme náramek vymýt čistým technickým benzínem a vydrhnou mezičlánkové štěrbiny kartáčkem.

2. Zlacené hodinky (hodinky s povrchovou úpravou) – záruka, kvalita, trvanlivost?
Pokud hodinky nebudete nosit, barva vydrží. Bohužel, skutečnost je taková, že při nošení zlacení sedřete a jiná možnost neexistuje. Jedinou opravdu trvalou barvou je zlatá masiv (kompletně zlaté hodinky). Veškeré zlacení, včetně „rose gold“ je povrchová úprava 
a všeobecně lze říct, že se na zlacení nevztahuje žádná záruka – lépe řečeno, na veškeré hodinky s povrchovou úpravou. Veškeré zlacení (a jiná barevná provedení) běžným užíváním sedřete. Na samotné sdírání barvy má vliv několik faktorů: pot, používání kosmetických přípravků, prostředí a především to, jak kdo s hodinkami zachází.

3. Nefungují mi hodinky dobíjené světlem – co je špatně?
První a tou nejpřijatelnější možností může být nedostatečně dobitý akumulátor/solární článek. Vyvarujte se tak nošení hodinkám ukrytým pod rukávem a dopřejte jim dostatek denního světla a akumulátory tak efektivně dobíjejte. Neprokáže-li se vybití akumulátoru, je potřeba odborný servisní zásah.

4. Původní baterie mi vydržela déle než kterákoliv další. Proč?
Každého jako první napadne otázka týkající se kvality baterie – není to však tak. Chod hodinek a životnost baterie se odvíjí od samotných hodinek, respektive jejich strojku. Velmi ovlivňujícím faktorem je jeho čistota a utěsnění hodinek. Je-li stroj zanesený, dochází ve strojku ke tření a baterie se rychleji vybíjí (je nutné promazat soukolí atp.). 
Velký vliv na snižování životnosti baterie mají tepelné změny a používání funkcí, kterými disponují jednotlivé hodinky (používání chronografu aj.)

5. Došlo k odlomení plastového pouzdra a oddělení řemínku, jak to vyřešit?
Nejčastější závadou je odlomení tzv. „stěžejkové“ části, tedy, když se odlomí část plastu 
u jednoho z výstupků pouzdra, která drží řemínek pomocí stěžejky. Ke způsobení této závady není nutné nikterak přehnané síly – plast má totiž dvě velmi špatné vlastnosti – tvrdnutí a zkřehnutí. Pak stačí pouze nechtěné zachytnutí, zavadění či zatížení a plast praskne a stěžejka vypadne. Opravu lze provést buďto zalitím praskliny, avšak nejedná se o 100% opravu. Krajní variantou je výměna pouzdra za nové.

6. Zamlžování – rosení skla z vnitřní strany u vodotěsných hodinek.
Do všech vodotěsných hodinek se dostává vlhkost i tím, když byť nepatrně pootočíte korunkou či lehce stlačíte tlačítka. Do hodinek se dostane nepatrné množství vody či pouhá vlhkost a při změně teplot dojde ke zkondenzování vody (i po delší době) a v důsledku toho se orosí sklo. Prvním krokem doporučujeme vytáhnutí korunky do nejzazší polohy a nechat hodinky vyschnout do chvíle, kdy zarosení nezmizí. Nejlepší variantou je hodinky zaslat na vysušení a případné vyčištění skla k nám. Oprava není nikterak drahá a máte jistotu, že v důsledku vlhkosti a vody v hodinkách nedojde k poškození stroje.
Nejvíce trpí hodinky 30 a 50 metrové, a to při pouhé výměně baterie. Ptáte se proč? Tyto hodinky mají podstatně tenčí těsnění než hodinky s vyšší vodotěsností. Tato gumová těsnění nejsou uzpůsobená na větší zatěžování tlakem a teplotami z vnější, a proto oproti 100 a 200 metrovým hodinkám dříve podléhají stárnutí a tím pádem ztrácí původní těsnící vlastnosti. V těchto případech je nutné měnit při výměně baterie také těsnění pod víčkem a u korunky.  

7. Kožený řemínek má velmi krátkou životnost, je skutečně kvalitní?
Leč to zní zvláštně, životnost pásku se odvíjí od způsobu, jakým je s ním zacházeno a jak často jej nosíte. Kůže, jako každý jiný materiál, má své výhody i nevýhody. A zde se dostáváme k jádru věci – je důležité chovat se k těmto řemínkům opravdu šetrně a je nutné se vyvarovat kontaktu s jakoukoli vyšší vlhkostí a vodou – divíte se, že máte kožený řemínek u hodinek vodotěsných do 10 ATM? Při koupi hodinek je nutné brát zřetel, pro jaký účel hodinky chcete. Tedy, zda toužíte po funkčním módním doplňku či pouze po hodinkách jako takových – zde doporučujeme volit jiný materiál řemínků. Dále kůži nesvědčí byť nechtěné použití síly – zatáhnutí/natáhnutí; prudké změny teplot a paradoxně také způsob sundávání a nasazování.

8. Kaučukový/silikonový pásek či pouzdro se zabarvilo, proč a jak to odstraním?
U hodinek, kde byl použit zmíněný materiál či pryž se nejedná o nic neobvyklého. Vše se odvíjí opět od vlastností daného materiálu – kaučuk je pórovitý a proto stačí užívání parfémů, krémů či jiných kosmetických přípravků a dojde k zabarvení na kontaktních místech. Velký vliv na změnu barvy takových hodinek má také tělesný pot.
Existuje pár způsobů, jak ušpinění odstranit, avšak jedná se o složitější proces, kdy není nikdy zaručen finální výsledek a vzhled.

9. Jak prodloužím životnost plástového či kaučukového pásku? 
Hodinky s plastovým či kaučukovým páskem se vyplatí na noc sundávat, protože tyto materiály jsou především v horkých měsících náchylné na pot. Za pravidelnou prevenci lze využít silikonový olej, kterým pásek nastříkáte ze všech stran či jím namočte hadřík a rozetřete jej po pásku. Důležité je nechat olej důkladně zaschnout a poté je můžete nosit. Tímto způsobem můžete docílit životnosti delší až o jeden rok.

 

Uživatelská sekce

Přihlásit / Registrovat

Oblíbené produkty

Můj košík 0